Napisz do nas Kontakt |  Kalendarium: wydarzenia historyczne w skrócie Kalendarium |  Słowniczek Słowniczek |  Polecana literatura Literatura |  Odsyłacze do innych stron Odsyłacze | Dokumenty filmowe projektu Film | Dokumenty dźwiękowe projektuDźwięk |  Pomoc Pomoc |  Wersja niemiecka D  |  Wersja holenderska NL  |  Wersja polska PL  |

Znajdujesz się: Strona główna

"Schild" Bochum mistrzem w piłce nożnej

Obrońca tytułu Stuttgart nie docenił rywala i przegrał 1:4

Nagłówek strony sportowej CV-Zeitung, z 30 czerwca 1938 Gazeta "Centralverbands" (CV-Zeitung) (Gazeta Związku Centralnego) w części sportowej dokładnie relacjonuje grę finałową o mistrzostwo w żydowskich rozgrywkach piłki nożnej.
Piłkarska jedenastka z Bochum po raz pierwszy stanęła w finale o tytuł mistrza, z miejsca udał im się wielki szlem przeciwko dwukrotnemu zwycięzcy i obrońcy tytułu "Schild" mistrzowi ze Stuttgartu.

Przy wspaniałej pogodzie i dobrych warunkach na murawie, ponad 400 widzów przeżyło w Kolonii walkę. Co prawda styl gry pozostawiał sporo do życzenia, co w takich rozstrzygających meczach się zdarza, pikanterii dodało wiele interesujących rozegrań i godna uwagi szybkość na początku.

Drużyna z Bochum zawdzięcza swe zwycięstwo lepszemu duchowi w drużynie oraz lepszej rozgrywce taktycznej. Technicznie też nie była gorsza. Wyraźną radość sprawiało wszystkim, jak cała jedenastka z niesłabnącym zapałem i bezgranicznym poświęceniem angażowała się bezustannie, nawet wtedy kiedy wszystko wydawało się stracone. Zaledwie po dziesięciu minutach lewy skrzydłowy za faul został wydalony z boiska, środkowy napastnik skontuzjowany, strzelony w tym momencie gol -został anulowany przez dobrego sędziego Anhalt (z Kolonii).

Ale to wszystko nie miało żadnego wpływu na stanowisko Bochum, kiedy po wyrównanej grze nadeszła przerwa, Stuttgart szczęśliwie prowadził 1:0.
Erich Gottschalk i drużyna piłki nożnej z Hakoah Bochum Erich Gottschalk i drużyna piłki nożnej z Hakoah Bochum.

Gra w ataku drużyny z Bochum opłaciła się

O ile pierwszą połowę po obu stronach rozgrywały tyły, to w drugiej połowie gra stała się dynamiczna. O wiele lepszy był atak Bochum, a bramkarz Stuttgartu Vollweller miał coraz więcej pracy. Być może Stuttgart zbyt lekko potraktował grę przeciwko 10...
Mniej więcej dziesięć minut po przerwie Alexander trzelił drugiego gola, który nie wiedzieć czemu został podany w wątpliwość. Przy tym zapomniał się najlepszy gracz Stuttgartu, lewy obrońca i został wykluczony z gry.

Zakończenia nie poddawano więcęj w wątpliwość. Stuttgart wszystkimi siłami nawet z pomocą swojego bramkarza zaatakował, ale przeciwko żelaznej obronie Bochum nie mógł nic wskórać. Dla mądrze grającego Alexandra daleka otwarta przestrzeń była oczywiście pożądana i nic dziwnego, że strzelił jeszcze dwa gole.
Krytycznie rzacz biorąc, drużyna z Bochum bez wątpienia była o wiele lepsza.. Z zadziwiającym spokojem i pewnością siebie działała obrona Gottschalka i Weinberga. Słabsi wydawali się skrzydłowi. Na pewno Stuttgart nie nastawił się na tak silnego rywala, bo działałby o wiele energiczniej i już w pierwszej połowie, z drużyną w pomniejszonym składzie sięgnąłby po zwycięstwo....