Das Foto zeigt die Flagge des LWL mit dem Motto Wir unternehmen Gutes

Türkisch

Avrupada Eşsis

Elzanaatının ve tekniğin tarihini anında keşfetmek, tarihi üretim ve işkoşullarını anlayıp ve be benimseyerek yaşamak: İşte bu Landschaftsverband Westfalen-Lippe`nın (LWL) Hagendeki Açık Hava Müzesi.
Sadece elzanaatının ve tekniğin Tarihini anlatan Avvrupadaki tek Açık Hava Müzesi. Westfalen-Lippe Bölgesinde 18inci yüzyılından 20nci yüzyılına kadar uzanan küçük elzanaatı işletmelerin zamanında olduğu gibi çekici doğalı Mäckingerbachtalda gösterilmektedir. Çok sayıda İşletme türleri bulunmaktadır, metalişletmesinden tutun besinürünlerinin imaline, kağıt üretimine ve kitab oluşumuna kadar.
Ateşler hala yanıyor

Alevlenmiş demirhane ateşi, vuran çekiçler, gıcırdayan aşırma kayışları, işgüzar canlılık: LWL Açık Hava Müzesi Hagen cabcanlı. Çok sayıda atölyelerde tarihi işteknikleri dokunalacak kadar yakın yaşana bilinir. Mesala çivi veya tırpan yapılışı, puro yuvarlanması, yağ çıkarması, kaşık oyması veya ip yapılışı Müzede canlı gösterilmektedir. Böylece tanınmamış veya unutulmaya göztutmuş tekniler ve işolanakları tekrardan yaşatılıp kolayca öyreniliyor.
Anlayış soruyla başlar

Tarihi atölyeler elzanaatının ve tekniğin tarihsel gelişme, ekonomik, sosyal ve yöresel ilişkilerinin sorularının başlangıç noktasıdır. Teknik değişim toplumumuza ve çevremize hangi sonuçları beraberinde getirdi? Beraberinde yapılan devamlı ve özel sergiler eski teknik ve geçmiş yaşam biçimlerinin tanıklarını yeniliklerle bağlantılı gösteriyorlar. Bu sergiler tekniğin ve zanaatın geçmiş ve bugün için önemi ortaya çıkartıyor. Ve böylelikle kendi yaşam biçimimiz için yeni perspektifler açılıyor, Tarihin neresine bakarsanız bakın.

Hagen`ın Açık Hava Müzesi insanların buluşma ve kaynaşma yeridir. Tüm ziyaretci ve yaş gurubları için Westfalen-Lippe`deki Elzanaatı ve teknik geçmişinin tanıtımı için almanca dillinin yanısıra ingilizce ve fransızca dilli rehberlikler ve bunun yanısıra müze eğitimli çok sayıda bilgi geliştirici programlar sunulmaktadır. „Mavi Harikayı – blaue Wunder“ keşfedin, „Gautschen“ ın ne olduğunu öğrenin veya metalın nasıl forma getirildiğini.
buntes Markttreiben

Güzel bir gün

60 tarihi atölyeler ve İşletmeler, Irmaklar, Su gölleri, Çayırlar, Tepecikler ve Dağ: LWL Açık Hava Müzesi zirayetcileri gibi çok yönlü ve herkese göre birşeyler sunuyor. Özel günler ve Müze eğlenceleri Müze etkinliklerini noktalıyorlar ve böylece Mäckingerbachtalı herzaman yeni bir ışıkda gösteriyorlar. Müzenin satış noktalarında Müze atölyelerinde elle yapılmış ürünleri bulabilirsiniz. Ev yapımı birayı, dumanda kurutulmuş sucukları yada o nefis tarihi taşfırın ekmeğini anında orada deneye bilirsiniz. Vestfalyeye özel taze ve çok çeşitli yemek türlerini Müze restorantında „Haus Letmathe“de tada bilirsiniz.

Sizin ziyaretiniz bizi sevindirecekdir.

Ingilizce ve fransızca rehberlikler

Süre: ortalama 1 Saat
Grub büyüklüğü: en fazla 30 Kişi

Rehberlik ücreti:

33,-- €

Rezervasyen:

0 23 31 / 78 07-0

Lütfen gezi tarihinin en az üç hafta öncesinden kayıt eddiriniz. Bizden yazılı tasdik aldıkdan itibaren kayıdınız geçerli ve ödenmesi mecburidir.